Okna dynamiczne
Istnieje możliwość dynamicznego określania dla każdego pola w oknie komponentu Web Access lub aplikacji Ivanti Workspaces, czy dane pole jest obowiązkowe, dostępne tylko do odczytu lub ukryte, w zależności od wartości znajdujących się w innym miejscu okna.
Przykładowe zastosowania:
- Wyświetlanie dodatkowych pól w przypadku wybrania konkretnej kategorii lub konkretnego użytkownika.
- Ustawianie pola jako obowiązkowego po wybraniu określonej pilności.
- Ustawianie pola Lokalizacja jako dostępnego do edycji po zaznaczeniu pola wyboru Poza biurem.
Okna dynamiczne są dostępne tylko w komponencie Web Access oraz aplikacji Workspaces i są projektowane z użyciem obliczeń dodanych do atrybutów w Projektancie obiektów. Do edytora obliczeń dodano nowe Funkcje okna. Są one dostępne w przypadku tych obliczeń w oknach. Przykłady obliczeń są przedstawione i wyjaśnione dalej (patrz sekcja Przykładowe obliczenia w oknie). Są one również dostępne w witrynie sieci web społeczności użytkowników systemu Ivanti.
Więcej informacji na temat tworzenia obliczeń i korzystania z edytora obliczeń można znaleźć w sekcji Obliczenia.
Dostępne są następujące funkcje okna:
:SetHidden(atrybut, True/False) (wyświetlanie i ukrywanie atrybutów)
:SetMandatory(atrybut, True/False) (ustawianie atrybutu jako obowiązkowy lub nieobowiązkowy)
:SetReadOnly(atrybut, True/False) (ustawianie atrybutu jako dostępny tylko do odczytu lub możliwy do edycji)
(Gdzie atrybut jest nazwą pola, do którego ma zostać zastosowana dana funkcja).
Jeśli wszystkie pola w polu grupy są ukryte, samo pole grupy jest także ukryte. Jeśli jedno z pól w ukrytym polu grupy zostaje ustawione jako widoczne, pole grupy również staje się widoczne.
Atrybutów, które zostały ustawione jako obowiązkowe na poziomie obiektów w Projektancie obiektów, nie można ustawić jako nieobowiązkowe przy użyciu funkcji okna.
Te obliczenia są przeznaczone do użycia wyłącznie w komponencie Web Access i w aplikacjach Ivanti Workspaces. Nie można ich używać do manipulowania oknami w konsoli.
Planowanie projektu okna
Obliczenia określające te właściwości okien wymagają dodania do okna trzech atrybutów:
- Atrybut wyzwalający — Atrybut, którego zmiana powoduje wykonanie obliczenia. Atrybut ten musi mieć właściwość Obliczane przy zmianie ustawioną na wartość Tak w Menedżerze okien oraz musi zostać dodany do okienka Zależności w edytorze obliczeń.
- Atrybut docelowy — Atrybut, który ulega zmianie po przeprowadzeniu obliczenia.
- Atrybut obliczenia — Atrybut tekstowy w obiekcie okna, w którym zapisane jest obliczenie.
Aby ułatwić identyfikację atrybutów docelowych i źródłowych w obliczeniach wykonywanych w oknie, można zapisać wymaganie dotyczące obliczenia w następującej postaci:
Kiedy pole <pole wyzwalające> jest ustawione na wartość <wartość>, chcę zmienić właściwość <właściwość> pola <pole docelowe> na wartość <true/false>.
Jeśli na przykład pole Element konfiguracji ma być wyświetlane, kiedy Kategoria incydentu jest ustawiona na wartość Sprzęt, można to zapisać w następujący sposób:
Kiedy pole Kategoria jest ustawione na wartość Sprzęt, chcę zmienić właściwość SetHidden pola Element konfiguracji na wartość false.
Wynika stąd, że atrybutem wyzwalającym jest Kategoria, atrybutem docelowym jest Element konfiguracji, a funkcją okna, która ma zostać użyta, jest :SetHidden(,). Należy ustawić właściwość :SetHidden(,) na wartość false, ponieważ pole Element konfiguracji nie powinno być ukryte.
Atrybutami docelowymi, które można aktualizować dynamicznie, są:
- formanty daty i godziny
- listy rozwijane
- listy kategorii
- pola tekstowe i liczbowe
Obliczenia mogą być wyzwalane przez następujące atrybuty:
- formanty wyboru daty
- wartości logiczne (zarówno pola wyboru, jak i elementy rozwijane)
- listy rozwijane
- listy kategorii
Atrybuty te muszą występować w oknie, ale w razie potrzeby można je ukryć, ustawiając właściwość PokażWOknie na wartość Nie w Menedżerze okien. Dobrze jest, kiedy atrybut obliczenia jest widoczny podczas projektowania okna dynamicznego, gdyż ułatwia to projektowanie i debugowanie obliczenia. Przekazując okno do użytku, atrybut ten można ukryć.
Obliczenia wykonywane w oknach podlegają pewnym regułom. W projekcie pojedynczego okna można używać:
- wielu atrybutów obliczeń do aktualizowania wielu różnych atrybutów docelowych
- jednego obliczenia o jednym atrybucie wyzwalającym do aktualizowania wielu atrybutów docelowych
- jednego obliczenia o wielu atrybutach wyzwalających do aktualizowania wielu atrybutów docelowych
Nie można jednak używać:
- wielu atrybutów obliczeń do aktualizowania tych samych atrybutów docelowych
Reguły te wynikają z przyczyn, które są przedstawione w tym akapicie, ale nie trzeba go czytać pod warunkiem, że stosowane są reguły wymienione powyżej. Wszystkie obliczenia w oknie są wykonywane, kiedy okno jest otwierane, jak również kiedy atrybut wyzwalający ulega zmianie. Zapewnia to poprawność danych wyświetlanych w oknie po jego otwarciu. Nie można jednak sterować kolejnością wykonywania obliczeń wykonywanych podczas otwierania okna. Oznacza to konieczność zapewnienia, że każdy atrybut docelowy jest aktualizowany przez tylko jedno obliczenie, gdyż w przeciwnym razie wynik otwarcia okna byłby nieprzewidywalny. Można utworzyć obliczenie, w którym do aktualizowania pojedynczego atrybutu docelowego używany jest więcej niż jeden atrybut źródłowy, lub obliczenie, które aktualizuje więcej niż jeden atrybut docelowy. Nie należy jednak projektować okna zawierającego więcej niż jedno obliczenie dla każdego atrybutu docelowego.